Zrównoważony rozwój Danfoss ma to w swoim DNA
Danfoss, jako firma świadoma globalnych megatrendów, od momentu powstania działa w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Łączy wzrost ekonomiczny i rozwój biznesowy z troską o pracowników, lokalne społeczności oraz środowisko.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNA
Kultura organizacji Danfoss czerpie ze skandynawskich wartości będąc jednocześnie mocno zakorzeniona w lokalnej rzeczywistości. Zgodnie z tym założeniem priorytetem strategii filantropii firmy jest niesienie pomocy dzieciom z najbliższego otoczenia. Co roku organizujemy charytatywny bieg sztafetowy Danfoss Run, podczas którego zbieramy fundusze na wsparcie dzieci z lokalnych społeczności w obszarach zdrowia, edukacji oraz aktywności sportowej. W biegu biorą udział pracownicy firmy wraz z rodzinami, a także przedstawiciele lokalnych samorządów – Grodziska Mazowieckiego oraz gminy Żukowo. Każdy kilometr pokonany przez uczestnika to dodatkowe 70 zł przeznaczane na wybrane przez pracowników cele charytatywne. Dzięki temu wszyscy mamy bezpośredni wpływ na wysokość i cel dotacji. Wsparcie finansowe lokalnych społeczności to tylko niewielki wycinek naszej działalności pozabiznesowej. To czym Danfoss dysponuje, Zrównoważony rozwój Danfoss ma to w swoim DNA to przede wszystkim olbrzymi potencjał wiedzy i doświadczenia, które posiadają nasi eksperci i którymi z chęcią się dzielimy. Działamy w świecie kształtowanym przez dynamiczny przyrost populacji, intensywną urbanizację i pogłębiające się zmiany klimatu. Odpowiedzią na te wszystkie wyzwania są wysoce efektywne i energooszczędne rozwiązania. Danfoss w sposób odpowiedzialny podchodzi do roli lidera technologii, będąc silnym głosem w debacie na temat klimatu, efektywności energetycznej oraz megatrendów istotnie wpływających na nasze życie. Stworzyliśmy globalną platformę oraz serię spotkań #ETtalks – Engineering Tomorrow Talks, aby inspirować do innowacyjnego sposobu myślenia oraz opracowywania rozwiązań w kwestiach klimatycznych i energetycznych. Wspólnie z wiodącymi międzynarodowymi organizacjami, politykami, przedstawicielami samorządów, ekspertami ds. zrównoważonego rozwoju poszukujemy najlepszych rozwiązań odpowiadających największym potrzebom świata. W naszej codziennej pracy, prowadząc wykłady, spotkania, warsztaty czy webinaria, wspieramy swoją wiedzą przedstawicieli samorządów, mieszkańców miast i gmin oraz dzieci.
CELE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Wartości w jakie wierzymy, czynią Danfoss organizacją odpowiedzialną nie tylko za najbliższe otoczenie, ale również w dużo szerszym, globalnym ujęciu. Nie zapominamy, że Ziemia nie jest naszą własnością, a jedynie pożyczyliśmy ją od przyszłych pokoleń i jesteśmy zobowiązani zachować ją dla nich w jak najlepszym stanie. Zrównoważony rozwój jest częścią DNA firmy Danfoss, a jego cele realizujemy poprzez bezpośrednią działalność biznesową oraz dodatkowe aktywności. Wszystkie 17 celów zrównoważonego rozwoju znajdują odzwierciedlenie w sposobie w jaki prowadzimy biznes. Z uwagi na profil naszej działalności szczególną uwagę poświęcamy wybranym czterem:
- SDG 6 Czysta woda i warunki sanitarne,
- SDG 7 Czysta i dostępna energia,
- SDG 11 Zrównoważone miasta i społeczności,
- SDG 12 Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja.
Efektywne zarządzanie dystrybucją oraz oczyszczaniem wody, redukcja niekontrolowanych wycieków, inteligentne i efektywne energetycznie systemy ogrzewania oraz chłodzenia budynków, rozwój infrastruktury niezbędnej do elekromobilności, poprawa jakości powietrza, należyta dbałość o produkty spożywcze podczas całej drogi od farmy, aż na nasz stół to jedynie wybrane przykłady działań i rozwiązań, w które aktywnie się włączamy.
Dzięki swoim produktom, Danfoss istotnie przyczynia się do ograniczenia globalnego zużycia energii, a tym samym znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla. Tworzymy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków, stanowiąc odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie budynków, infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska.
Danfoss szanuje różnorodność i dba o parytety w firmie. Obecnie kobiety stanowią 30% wszystkich pracowników ale jedynie 20% naszych liderów. W ciągu najbliższych 5 lat liczba kobiet na stanowiskach przywódczych zwiększy się o połowę osiągając w 2025 30% kadry managerskiej.
NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA
Również sobie stawiamy ambitne cele, po to by jak najbardziej minimalizować swój ślad ekologiczny. Jeszcze do niedawna, zgodnie z wewnętrzną strategią klimatyczną celem grupy była redukcja intensywności energetycznej oraz emisji CO2 o połowę do roku 2030 w stosunku do poziomu z roku 2007. Do tej pory osiągnęliśmy 43 procentowy wzrost efektywności energetycznej oraz 25 procentową redukcję emisji CO2 związanej z ogrzewaniem, chłodzeniem, wentylacją i oświetleniem w naszych budynkach. Obecnie cel ten został zweryfikowany i zakłada neutralność pod względem emisji CO2 we wszystkich globalnych operacjach firmy najpóźniej do 2030 r. Aby go osiągnąć podejmujemy dodatkowe działania w celu dalszego zmniejszenia zużycia energii i całkowitego przejścia na energię odnawialną. Zobowiązaliśmy się również do całkowitej wymiany floty samochodów służbowych na elektryczne. Dołączyliśmy do kampanii UN Global Compact pod hasłem „Business Ambition for 1.5°C – Our Only Future” zobowiązując się do działań na rzecz osiągnięcia ambitnego celu Porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C powyżej poziomu sprzed okresu industrialnego. W ubiegłym roku Danfoss, jako pierwsza międzynarodowa firma technologiczna, dołączył do wszystkich trzech inicjatyw biznesowych w ramach The Climate Group: EP100, RE100 i EV100.
INSPIROWANIE DO ZMIAN
Podążając za hasłem engineering talks into action pokazujemy, że dzięki dostępnym technologiom można rozwijać się w sposób zrównoważony. Poprzez nasze działania edukujemy i inspirujemy innych uświadamiając, że często istotną zmianę robi niewielki krok, który nie wymaga od nas wielu wyrzeczeń. Jednym z takich działań jest akcja LessPlastic w ramach, której zrezygnowaliśmy z zamawiania wody butelkowanej na rzecz picia wody z kranu podawanej przez dystrybutory. Zamiast plastikowych butelek każdy z pracowników otrzymał dla siebie szklany bidon, a podczas spotkań woda podawana jest w karafkach. Dzięki temu ograniczyliśmy ilość plastikowych odpadów w polskich lokalizacjach Danfoss o 9 ton rocznie. Projekt został wdrożony również w lokalizacjach firmy w Regionie Europy Wschodniej, a obecnie wprowadzany jest w całej grupie Danfoss. Zdając sobie sprawę jak wiele można osiągnąć wspólnym wysiłkiem, inspirujemy inne firmy, zachęcając do podjęcia wyzwania i zmniejszenia własnego śladu ekologicznego w ramach #LessPlasticChallenge. Wystarczy wejść na stronę lessplastic.pl i skontaktować się z nami, a my z chęcią podzielimy się własnym doświadczeniem i opowiemy o akcji. W każdym naszym działaniu staramy się pokazać, że zrównoważony rozwój podobnie jak efektywność energetyczna to nie ograniczenia, a zmiana myślenia, która istotnie podnosi jakość życia, a Danfoss jako firma świadoma z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem podąża tą drogą.