REGULUS®-system – niskotemperaturowe grzejniki na czasie
Najwyższy komfort cieplny zapewnia nam nie stała, identyczna przez cały czas temperatura wnętrza, ale temperatura czasem trochę wyższa, a czasem trochę niższa – w zależności od naszych potrzeb. „Trochę” oznacza często ledwie kilka dziesiątych stopnia, które jednak stanowią wielką, odczuwalną różnicę. Temperatura odczuwalna zależy także od wilgotności powietrza – gdy ta spada, temperatura odczuwalna także ulega obniżeniu. Jednostajnie grzejące ogrzewanie podłogowe o dużej bezwładności cieplnej zazwyczaj zasilane jest ciepłem jedynie nocą, czyli wtedy gdy niekoniecznie trzeba grzać, lecz gdy akurat jest najtaniej. W takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie dokonać żadnej korekty temperatury wnętrza na żądanie.
Grzejnik jakiego potrzebujemy
Kiedy ogrzewanie jest oszczędne i w najwyższym stopniu komfortowe? Nie tylko wówczas, gdy produkcja ciepła jest najtańsza, lecz gdy dostępne jest ono zgodnie z aktualnymi potrzebami, a jego podaż uwzględnia wszelkie, nawet te niespodziewane zyski ciepła. Jest to możliwe przy pomocy odpowiednio reaktywnego sterowania oraz szybko reagujących grzejników. Możliwy jest także podział mocy grzewczej: połączenie grzejników ściennych z ogrzewaniem płaszczyznowym w tym samym pomieszczeniu, zasilanych tą samą temperaturą zasilania (patrz: hybrydowa dystrybucja ciepła). Czy to oznacza zmierzch grzejników ściennych? Nic podobnego! Biorąc pod uwagę powyższe uwagi, byłoby to nieracjonalne. Można jednak powiedzieć, że kończy się czas grzejników starego typu: powoli reagujących, umieszczonych pod oknem i… białych. Nadchodzi era rozwiązań precyzyjnie dawkujących wytworzone ciepło – grzejników lekkich, zawierających mało wody, o bardzo dużej powierzchni wymiany ciepła. Obecnie budowane domy są coraz cieplejsze i znacznie lepiej akumulują ciepło. Temperaturę wnętrza stabilizuje nie tylko samoregulująca poziom ciepła posadzka, jak głosi obiegowy mit, lecz wszystkie nagrzane do pożądanej temperatury przegrody, czyli ściany, sufit, posadzka i elementy wyposażenia domu. Zadaniem grzejnika powinno być precyzyjne uzupełnianie bieżących strat ciepła. Im precyzyjniej, tym lepiej dla kieszeni i dla komfortu cieplnego użytkownika.
Inteligentne oszczędzanie
Gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta, grzejnik powinien możliwie jak najszybciej przerwać grzanie. Wyłączając całkowicie ogrzewanie, włączamy oszczędzanie energii – to oczywiste. Wszelkie opowieści, jakoby przerywanie grzania, czy też obniżanie temperatury pomieszczenia było nieopłacalne, to kolejny mit, który trzeba obalić. Przy ogrzewaniu regulusami – grzejnikami o małej masie całkowitej, tj. wraz z wodą – z uwagi na bardzo krótki czas rozruchu instalacji planowane przerwy w grzaniu mogą być maksymalnie wydłużone. To oznacza, że okresy grzania mogą być maksymalnie skrócone. Rozpoczęcie grzania pełną zadaną mocą lub jego zaprzestanie następuje w stosunkowo krótkim czasie. Natomiast grzanie trwa tak długo, jak tego chcemy. Emitująca permanentnie ciepło „podłogówka” to rozwiązanie komfortowe tylko dla niektórych.
Wielu chce czegoś więcej: w większym stopniu panować nad klimatem swojego domu, na przykład w kontekście zmian w temperaturze odczuwalnej. Tym bardziej, że przy coraz mniejszych potrzebach grzewczych, inne grzejniki o dużej powierzchni wymiany spokojnie są w stanie podołać tym potrzebom. To daje użytkownikom wybór znacznie większej ilości opcji grzania. Przy ocenie przydatności grzejników do instalacji niskotemperaturowych, kluczowym parametrem porównawczym jest ich powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem. Grzejniki REGULUS®-system mają pole powierzchni o 50%
większe od innych grzejników ściennych. Właśnie ta cecha umożliwia ich efektywną pracę w niskich temperaturach zasilania. Przerwanie ogrzewania powinno nastąpić możliwie jak najszybciej, po osiągnięciu pożądanej temperatury wnętrza. Tej zalety nie posiada ogrzewanie podłogowe (grzejnik podłogowy o ogromnej bezwładności cieplnej), zatem zastosowanie do dystrybucji ciepła nowoczesnych, szybko reagujących grzejników jest doskonałym wyborem zarówno dla kieszeni użytkownika, jak i najwyżej pojętego komfortu cieplnego.