Porady techniczne: wzór na wannę bez problemu
Przyjemność kąpieli to nieoceniony atut instalacji wanny. Aby jednak ta przyjemność była jak najpełniejsza, trzeba pamiętać o paru wyzwaniach, które na nas czekają.
Oto pewna historia… Klient zakupił wannę, a instalator przyjął zlecenie jej zamontowania i uruchomienia. Klient finalizuje budowę swego domu etapowo – więc zakupy były proporcjonalne do dochodów, a te systematycznie rosły. Kocioł gazowy kupiony wcześniej był mały, ale wanna była już duża. Wannę ustawiono, podłączono związane z nią instalacje, a gdy przystąpiono do rozruchu – nastąpiło rozczarowanie. Poziom wody w wannie podnosił się wolniej od tempa spadku jej temperatury. Winą za ten stan rzeczy obciążono instalatora, a zamawiający zażądał odszkodowania. Nie byłoby nieporozumienia gdyby instalator przed podpisaniem umowy poświęcił kilka chwil na zapoznanie się z instalacją i przeprowadził kilka prostych obliczeń. Mógł to zrobić w oparciu o dane pozyskane od klienta.
Po wysłuchaniu wyjaśnień i po sprawdzeniu ich zgodności ze stanem rzeczywistym Instalator powinien podjąć małą wyliczankę, korzystając z prostego wzoru:
gdzie:
- N [kW] – wymagana moc cieplna kotła przygotowującego ciepłą wodę dla wanny,
- 1,163 [kWh/(m3 °C)] – ciepło właściwe wody (ilość energii jaką należy dostarczyć w [kWh], aby 1 m³ wody podgrzać o 1 [°C]),
- tc = [°C] – temperatura ciepłej wody (w zasadzie 55 do 60°C, ale Klient może to zmienić),
- tz = 5 [°C] temperatura zimnej wody wodociągowej 5 [°C] lub 10 [°C] wody podziemne,
- x – wymagany stopień napełniania wanny ciepłą (0 < x < 1),
- T – wymagany czas napełniania wanny ciepłą wodą.
Jeżeli z powyższego wzoru otrzymamy moc kotła N większą do mocy zainstalowanego kotła, realizacja zlecenia według wymogów Klienta jest niemożliwa do wykonania.
A teraz sprawdźmy to na przykładzie. Treść zlecenia. Wykonać instalację wanny, przyjmując następujące założenia:
- pojemność wanny V = 200 [dm³] = 0,2 [m³],
- stopień napełnienia wanny w czasie kąpieli x = 0,8,
- temperatura wody ciepłej tc = 55°C,
- temperatura wody zimnej tz = 5°C,
- napełnianie wanny będzie odbywało się przy pełnym otwarciu zaworu ciepłej wody, baterii wannowej,
- moc cieplna zainstalowanego kotła przygotowującego c.w. N = 20 kW.
Przed podpisaniem umowy o dzieło instalator powinien:
1. Sprawdzić dane techniczne i stan techniczny kotła przygotowującego ciepłą wodę oraz stan techniczny jego wyposażenia (zawory, naczynia wzbiorcze, pompy obiegowe itp.).
2. Pomierzyć rzeczywistą wydajność baterii wannowej, która oprócz typu baterii zależy od ciśnienia występującego w sieci wodociągowej, najlepszą metodą określenia wydajności jest pomiar czasu napełniania naczynia o znanej pojemności).
3. Gdy wydajność baterii wannowej przy całkowicie otwartym zaworze ciepłej wody wynosi na przykład 20 [l/min] = 20 [dm³/min], to czas napełniania wanny przy całkowicie otwartym zaworze:
4. Stąd przybliżona moc kotła:
5. Aktualnie inwestor dysponuje kotłem o mocy N = 20 [kW], zatem podczas napełniania wanny zawór baterii winien być przydławiony, a czas napełniania wanny znacznie się wydłuży i wyniesie około:
Wniosek: warunki stawiane przez zamawiającego są nierealne. Przy napełnianiu zawór baterii wannowej musi być przydławiony z powodu zbyt małej mocy cieplnej kotła. Należałoby zaproponować klientowi dodatkowy zakup zasobnika ciepłej wody o pojemności np. rzędu 120 litrów lub większej.
Przypominamy, że w Katalogu nagród Integris+ znajdziecie Państwo pełną ofertę szkoleń w tym szkolenia energetyczne oferowane przez TGE.
Zapraszamy na stronę integrisplus.pl jak również na stronę tge.org.pl.
Materiał ukazał się w I/2021 wydaniu "Magazynu Grupy SBS".