Porady biznesowe: Zarządzanie czasem jest przereklamowane
Stosujesz techniki osiągania celów oraz pracy nad sobą, ale to nie działa? A może przynosi wręcz odmienne skutki? W tym artykule dowiesz się dlaczego tak się dzieje. I co możesz z tym zrobić.
Sukcesy w biznesie i w życiu, zdrowie i szczęście uzależnione są od sprawnego zarządzania energią. Ilość czasu, jaki mamy do dyspozycji, jest zawsze z góry ustalony. Pozostaje taki sam dla wszystkich. Ilość, a także jakość energii jaka pozostaje do użytku, już nie. Ludzie sukcesu, sportowcy, biznesmeni, liderzy - wszyscy ci, którym się udaje, nie siedzą bezczynnie i nie czekają, aż coś im się przydarzy. Wychodzą naprzeciw i sprawiają, że to „coś” się dzieje. A mam wrażenie, że bardzo wiele osób czeka, aż to co ważne i istotne samo. Albo wykazują postawą roszczeniową - jedynie oczekują.
Wykazują postawą roszczeniową - jedynie oczekują. Dlaczego tak jest? Działanie wymaga wysiłku i energii. Konieczne jest skupienie i poczucie celu. Trzy aspekty pomagają budować priorytety:
- Wymagania: zadaj sobie pytanie, co musisz zrobić.
- Rezultaty: oceń i znajdź to, co robisz dobrze.
- Nagroda: warto wiedzieć, co lubisz robić.
Rzeczą oczywistą jest, że to co lubisz robić, kosztuje najmniej energii. Za to najwięcej jej Ci dostarcza. Obowiązki, to coś co niekoniecznie lubimy robić. Zadziwiające jest, że nawet najdrobniejsze rzeczy, które robimy zabierają wtedy najwięcej energii.
Jak zatem nabrać energii? Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
1. Kiedy jestem w pełni naładowany? Co takiego powoduje, że zyskujesz energię? Jakie to czynności? W swojej książce „NO Limits” John Maxwell wymienia kilka czynników:
a) pożytek, czyli działanie na rzecz innych,
b) kontakty z innymi,
c) podejmowanie decyzji, które polepszają Twój stan,
d) wkład w życie innych,
e) troszczenie się o swój stan fizyczny,
f ) rozwój.
- Co mnie wyczerpuje?
Bardzo wiele osób angażuje się w bezsensowne zmagania, robiąc coś, w czym nie są dobrzy. Jeżeli pracujesz nad czymś, czego po prostu nie lubisz – szybko stracisz zapał i energię. Zadaj sobie pytanie: co cię pozbawia sił? I co ważniejsze: co cię naprawdę powstrzymuje?
- Co mnie napędza? Ludzie mogą być doskonałym źródłem energii. Mogą Ci ją dawać i odbierać. Podobno jesteśmy wypadkową pięciu osób, z którymi najczęściej przebywamy. Dotyczy to także energii. Dan Millman, gimnastyk i autor kilku książek powiedział: „Tajemnicą zmiany jest skupienie całej naszej energii nie na zwalczaniu tego co stare, lecz budowaniu nowego”.
Jest mnóstwo możliwości podniesienia sobie poziomu energii. Znam ludzi, którzy słuchają muzyki. Są też tacy, których ładuje spacer. Jeszcze inni biorą energię od ludzi. „Biorą”, a nie wysysają - to zazwyczaj bowiem jest obopólna wymiana. Ludzie są najlepszymi „dawcami” energii. Sęk w tym, aby świadomie przebywać w kręgu, w którym wymiana jest korzystna dla wszystkich. Pozostałe źródła energii to:
- muzyka,
- książki,
- aktywności,
- przyjaciele,
- marzenia,
- rodzina,
- rekreacja,
- twój talent,
- książki,
Niemożliwym jest być naładowanym w 100% przez 24 godziny na dobę. Dobrze jest określić, w którym momencie dnia powinieneś dać z siebie te sto procent. Nie tylko ładowanie się energią jest ważne. Potrzebujemy też mądrze nią zarządzać. Największym wrogiem dobrej energii jest stan „walcz lub uciekaj”, wtedy ujawnia się mnóstwo negatywnych emocji i ludzie nie są w stanie myśleć klarownie i logicznie. Kiedy uzyskasz wiedzę o sobie, jakie wydarzenia mają wpływ na taki stan, zwiększasz zdolność panowania nad emocjami, a co za tym idzie - zarządzania własną energią. Pozwól, że na koniec zaproponuję ci drogi Czytelniku pewną refleksję. Poświęć na nią kilka minut, a Twój poziom energii może wzrosnąć. Które zadania, osoby, miejsca wyczerpują energię? A które z nich jej dodają? W jakich sferach powinieneś zwiększyć poziom swojej energii i energii otaczających ludzi?