Fo(room) dyskusyjne: Nowy rok, nowe wyzwania!
W ROZMOWIE UDZIAŁ WZIĘLI:
- MAŁGORZATA SZENDERSKA, KIEROWNIK SPRZEDAŻY KRAJOWEJ W CALEFFI POLAND,
- DANIEL BOGUTYN, SPECJALISTA DS. MARKETINGU W KESSEL POLSKA,
- MARCIN FRANKE, DYREKTOR DS. HANDLOWYCH W PRAWTECH,
- PAWEŁ KULESZA RADCA PRAWNY I WSPÓLNIK KANCELARII PRIMO LEGE,
- RAFAŁ KRASOWSKI, DYREKTOR SPRZEDAŻY DYSTRYBUCYJNEJ W STIEBEL ELTRON POLSKA.
Jesteśmy w obliczu przewartościowania wielu elementów życia. Gdybyśmy jednak mogli znaleźć jakiś pozytyw w wydarzeniach z 2022 roku co to dla Was było?
MAŁGORZATA SZENDERSKA: Ostatni czas nauczył nas przede wszystkim zarządzania wartościami, nie myślę tu tylko o aspektach finansowych, które dziś dla wielu ludzi są wyzwaniem, ale także wartościach związanych z chęcią niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w obliczu wojny. Temat bardzo trudny, ale ciężko go pominąć, mówiąc o roku 2022. Jako społeczeństwo sprawdziliśmy się w tym niezwykle trudnym momencie i myślę, że postawa ludzi buduje i napawa optymizmem. To właśnie ją wskazałabym, jako największy pozytyw minionego roku.
DANIEL BOGUTYN: Już od kilkudziesięciu lat działamy na całym świecie z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko budynkom, ale przed wszystkim zdrowiu i życiu ludzkiemu. Firma Kessel jako producent odpowiedzialny społecznie dba o to, aby dostarczane produkty były coraz bardziej przyjazne środowisku. Z tą myślą w roku 2022 wprowadziliśmy do naszej oferty produkty wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. W najbliższej przyszłości planujemy dalsze rozszerzenie gamy wpustów łazienkowych i obiektowych, wykorzystując do ich wytworzenia recyklaty.
MARCIN FRANKE: Pośród szeregu problemów, z którymi zetknęliśmy się w 2022 roku, na czele z tragedią wojny, jaka nieproszona, wraz z rosyjskim okupantem zagościła u naszych sąsiadów, dostrzegam co najmniej kilka pozytywów. Jednak poza czysto ludzkim i emocjonalnym obszarem, w którym należy docenić wysiłki społeczności europejskiej i globalnej na rzecz obrony naszych wspólnych wartości, jest jeszcze jeden bardziej branżowy aspekt warty zauważenia. Jest nim poszanowanie energii, wokół której definiowany jest nasz byt oraz wdrażane produkty i technologie. Kryzys energetyczny w Unii Europejskiej oraz przyspieszone przejście całych regionów i sektorów na odnawialne źródła energii to w mojej ocenie istotny pozytyw jaki odbywa się na naszych oczach. Energia to bowiem nie wyłącznie wielkość fizyczna. Energia występuje w różnych formach, a otaczające nas nowe warunki dyktowane przez wojnę i dekoniunkturę nauczą nas ponownie ją szanować i oszczędzać. I oby ta świadomość pozostała z nami na dłużej, w tym na lepsze i spokojniejsze czasy.
PAWEŁ KULESZA: Z punktu widzenia przedsiębiorcy ostatnie lata należą do jednych z najtrudniejszych, z którymi przyszło mi się mierzyć od początku swojej działalności. Mając jednak na uwadze, że „trudne czasy tworzą silnych ludzi, a silni ludzie tworzą dobre czasy”, uważam, że należy w każdej sytuacji zachować zimną krew i realizować swoje założenia, jeżeli nie są one oczywiście zupełnie niemożliwe do zrealizowania. Często to, co z początku wydaje się barierą nie do pokonania, staje się początkiem czegoś niezwykłego. Staram się niezależnie od okoliczności konsekwentnie iść do przodu i realizować swoje założenia.
RAFAŁ KRASOWSKI: Patrząc na naszą branżę, myślę, że pozytywnym aspektem jest uświadomienie sobie, że czas paliw kopalnych dobiega końca. Że, co by się nie wydarzyło, należy skupić się na wzmacnianiu odnawialnych źródeł energii. Ten proces przyspieszył oczywiście w związku z wydarzeniami tego roku, jednak dla naszych dzieci, czy wnucząt w przyszłości oznaczać to będzie zdrowszą planetę i, w co mocno wierzę, w efekcie dużo spokojniejsze miejsce do życia.
Patrząc na prognozy dotyczące PKB (prognoza NBP spadek z 4,6% na 0,7%) na 2023 można zacząć przecierać oczy ze zdumienia. Czego może nas nauczyć obecna sytuacja jako pracowników, konsumentów, ludzi w tym czasie?
MAŁGORZATA SZENDERSKA: Dzisiejsza sytuacja gospodarcza uczy nas świadomych wyborów, a co za tym idzie, w odniesieniu już konkretnie do naszej branży, inwestowania w jakościowe, przemyślane, energooszczędne rozwiązania, systemy, czy instalacje. Poszukujemy oszczędności, ale niekoniecznie na poziomie zakupu, chcemy systemów pracujących oszczędnie przez lata. Zależy nam na niezależności i możliwością zarządzania własnymi zasobami. To właśnie w te trendy i potrzeby wpisują się między innymi instalacje pomp ciepła oraz fotowoltaika. Myślę, że obecna sytuacja rynkowa ma i będzie miała znaczący wpływ na rosnącą świadomość użytkowników końcowych, a także instalatorów, projektantów, czy inwestorów, którzy będą sięgali po produkty jakościowe, bezawaryjne. Już teraz widać, że bardziej świadomi klienci interesują się produktem nie tylko „powierzchownie”, ale przyglądają się jego konstrukcji, sposobie działania, pytają o produkcję, materiały wykonania, a nawet ich pochodzenie. Będzie nam coraz bardziej zależało na spokoju oraz długoletniej, nieprzerwanej pracy, więc nie będziemy poszukiwali najtańszych rozwiązań, a tych, które posłużą nam na lata.
DANIEL BOGUTYN: Wzrost kosztów produkcji skłonił nas do optymalizacji procesów produkcyjnych. Już teraz sprawnie wdrażamy w naszym zakładzie w Biskupicach Podgórnych specjalne oprogramowanie, którego celem jest wsparcie procesów planowania produkcji według filozofii lean production. Obejmuje to oszczędne i kontrolowane procesy, możliwie najkrótsze czasy przepustowości, a w rezultacie wysoką zdolność dostaw i końcowe zadowolenie klienta. Umożliwia nam to też łatwiejszą kontrolę nad zapasem magazynowym.
MARCIN FRANKE: Wahania koniunktury w czasie są w makroekonomii zjawiskiem przebadanym na wskroś. Również każdy z nas doświadczył w życiu lub biznesie sinusoidy nastrojów i cykli, od ożywienia i szczytu, aż do kryzysu sięgającego dna. Wydaje się, że jesteśmy tego świadomi i przygotowani. Obecna dekoniunktura po raz kolejny uczy nas pokory, a wyrywając ze strefy komfortu zmusza, by aktywnie szukać rozwiązań i kreować nowe strategie. Jestem pewny, że nawet jeśli część z nas dotknie lub już dotyka chwila zwątpienia i lęku przed otaczającymi problemami, to koniec końców wyjdziemy z tego cyklu mocniejsi jako firmy i mądrzejsi jako ludzie. To oczywiście wymaga podjęcia mądrych działań, reform i zmian w naszym życiu.
PAWEŁ KULESZA: Obecna sytuacja, co można zresztą już zaobserwować w wielu gałęziach gospodarki, wywołuje wiele negatywnych emocji, które w szybki sposób przenoszą się na zmiany zachowań, chociażby w zakresie nawyków konsumenckich. Uważam, że jak we wszystkich dziedzinach życia, również i tutaj należy zachować umiar. Przesada w żadną ze stron nie przyniesie pozytywnych efektów.
RAFAŁ KRASOWSKI: Czas kryzysu jest na pewno czasem weryfikacji niepotrzebnych wydatków. Zatem nadchodzący rok być może będzie rokiem optymalizacji naszych portfeli. Rozróżnimy co jest ważnym priorytetem, a co tylko zachcianką. Oczywiście są to zawsze trudne wybory, ale uczą one większego szacunku do własnych osiągnięć.
Czy kryzys to czas inwestowania czy czas redukowania wydatków?
MAŁGORZATA SZENDERSKA: Historia pokazuje, że czas kryzysu jest czasem na inwestowanie, także dlatego, że każdy kryzys kiedyś się kończy i wówczas wartość naszej inwestycji z pewnością wzrośnie. Dodatkowo, inwestycje pozytywnie wpływają na stan gospodarki. Zdecydowanie warto jednak podkreślić, że działania, jakich podejmujemy się w trudniejszych czasach rynkowych, muszą być jeszcze bardziej przemyślane i świadome. Podsumowując: inwestycje - tak, ale tylko mądre i przemyślane.
DANIEL BOGUTYN: Patrząc z pozycji funkcjonowania całej firmy, jest to dla nas czas inwestycji w rozbudowę zakładów produkcyjnych Kessel i powstawania nowych stanowisk produkcyjnych, czyli dodatkowych miejsc pracy. Aktualnie ma też miejsce rozbudowa nowego biurowca w głównym zakładzie produkcyjnym w Lenting w Niemczech. Z poziomu krajowego cały czas usprawniamy procesy produkcyjne i rozwijamy nowe produkty, które powstały z rozwiązań indywidualnych i przeszły w produkty standardowe. Przykładem tego jest zewnętrzna przepompownia ścieków Aqapump Medium Plus.
MARCIN FRANKE: W mojej ocenie należy równolegle realizować obie strategie. Redukujmy wydatki wszędzie tam, gdzie są one zbędne, a wygospodarowany w ten bądź inny sposób kapitał lokujmy w mądre i dojrzałe projekty decydujące o naszej innowacyjności, rozwoju oraz sukcesie.
PAWEŁ KULESZA: Jako przedsiębiorca uważam, że należy na nasz biznes patrzeć jak na wieloletnią inwestycję. Realizując te przekonania, w dobie pandemii COVID, kiedy to większość firm rezygnowała z dużych powierzchni biurowych, my zmieniliśmy nasze stare biuro kancelarii na nowe, z dużo większą powierzchnią. Początkowo mogliśmy po tym biurze jeździć na rowerze! A teraz? Teraz idealnie przydaje się na potrzeby biura księgowego.
RAFAŁ KRASOWSKI: Podejdę do tematu nieco inaczej - kryzys, to czas optymalizacji, czyli mądrego inwestowania i dbania o zachowanie kontroli nad kosztami, tak, by uniknąć niespodzianek. W Stiebel Eltron patrzymy w przyszłość długofalowo, dlatego chcemy krok po kroku nadal się rozwijać, jednak mając całość działań pod kontrolą. Z naszych najważniejszych inwestycji w Polsce w 2023 r. jest stworzenie trzech profesjonalnych centrów szkoleniowo-wystawowych w: Trójmieście, Wrocławiu oraz w Krakowie. W Stiebel Eltron uważamy, że poziom wiedzy z zakresu instalacji pomp ciepła w rynku jest nadal niewystarczająca, za mało jest też profesjonalnych firm instalacyjnych. Te dobre mają cały czas bogaty portfel zamówień. Te słabsze powoli szukają zajęć. Dodatkowo prawidłowo wykonana instalacji służy długowiecznej pracy naszych urządzeń, jak też oczywiście wpływa na pozytywne postrzeganie naszej marki.
Jakie szanse może nam przynieść nadchodzący 2023 rok?
MAŁGORZATA SZENDERSKA: Nadchodzący 2023 będzie rokiem weryfikującym jakość oferowanych produktów, związanych m.in. z instalacjami pomp ciepła. Zima może wpłynąć na wiele przyszłych decyzji o nowych inwestycjach, dlatego firma Caleffi stara się dotrzeć do jak największej grupy instalatorów. Chcemy jeszcze bardziej uświadamiać ważne aspekty związane z jakością oferowanych produktów, które mają kluczowe znaczenie w ochronie instalacji. Na rynku pojawiają się nowe produkty, które kuszą niską ceną, jednak ja zawsze zachęcam do przemyślenia takich pozornych oszczędności na systemach, które mają wpływ na komfort naszego życia, a nawet nasze zdrowie. Powiedziałabym, że rok 2023 to szansa na zwrot w kierunku jakości i tego życzyłabym sobie oraz nam wszystkim, ponieważ to właśnie my jesteśmy końcowymi użytkownikami powstających inwestycji w domach, blokach mieszkalnych, biurach, czy szpitalach i szkołach.
DANIEL BOGUTYN: Pozytywnie patrzymy na rozwój sprzedaży w tradycyjnym rynku dystrybucyjnym oraz obserwujemy ewolucję w kanale sprzedaży e-commerce, dbając o terminowość dostaw i zapewniając najlepszy serwis na rynku, od doradztwa i doboru produktu, aż po jego uruchomienie i konserwację. Aby być bliżej naszych klientów planujemy zrobić więcej spotkań i szkoleń.
MARCIN FRANKE: Szanse i możliwości mają to do siebie, że pojawiają się niezależnie od czasów, w jakich przychodzi nam funkcjonować. Ważne, by je na czas dostrzec, a wcześniej należycie się do nich przygotować. Często to przelotne uwarunkowania, które wymagają intuicyjnych decyzji i odważnych działań. Rok 2023 z pewnością będzie wyzwaniem dla nas wszystkich, zarówno przedsiębiorców i firm, jak również społeczeństwa. Zmienia się rynek, pojawiają się nowe trendy, potrzeby i produkty. Wszystko jednak wskazuje na to, że kluczem do sukcesu będzie jeszcze bardziej, niż dotąd idea zrównoważonego rozwoju i poszanowanie energii. W ten sposób łatwiej przejdziemy przez kryzys, umacniając wartości pomijane w czasach koniunktury i dostępu do taniego kapitału.
PAWEŁ KULESZA: Każdy rok, podobnie jak każdy miesiąc czy dzień to nowa szansa. Nie jestem zwolennikiem postanowień noworocznych, ponieważ uważam, że pracować nad sobą powinno się nieustannie. Zatem nowy rok traktuje tak samo jak każdy pozostały, jako 365 dni, w których mogę dalej realizować swoje założenia, nie tylko zawodowe ale również rodzinne i osobiste.
RAFAŁ KRASOWSKI: Nadchodzący rok może być trochę trudniejszy niż lata poprzednie, ale kolejne lata powinny być już znacząco lepsze. Osobiście wierzę, że zarówno konflikt w Ukrainie, jak i polsko-unijny spór dobiegną końca i wypłyniemy na spokojne wody. Tak, jak wspomniałem powyżej, liczę na to, że firmy instalacyjne będą dysponowały większą ilością czasu i przez to będą się chętniej szkolić. Będą też poszukiwać sprawdzonych rozwiązań, takich, które zapewnią im tzw. święty spokój po wykonanym montażu. W tym układzie bardzo ważnym elementem będzie zatem maksymalnie prosta i niezawodna instalacja, jak też pełne wsparcie techniczne i handlowe dla naszych dystrybutorów i firm instalacyjnych współpracujących z nimi.
Jakie życzenia złożyliby Państwo naszym Czytelnikom na 2023 rok?
MAŁGORZATA SZENDERSKA: Życzymy przede wszystkim zdrowia, ale także przemyślanych, jakościowych inwestycji w 2023. Nasze mądre i świadome decyzje inwestycyjne oraz konsumenckie z pewnością zaowocują powodzeniem w naszych biznesach.
DANIEL BOGUTYN: W obecnych czasach życzymy Państwu tego w czym specjalizujemy się od lat i o czym wspomniałem na samym początku, czyli bezpieczeństwa i zdrowia, a także spokoju, miłości i radości.
MARCIN FRANKE: Życzę Państwu, w imieniu swoim, jak również firmy Prawtech wiary w partnerstwo, jakie realizujemy na różnych obszarach, w tym w ramach współpracy Grupy SBS. Zrozumienie wzajemnych potrzeb i problemów umacnia nas. Nie zawsze doceniamy te wartości, gdy pędzimy do przodu w czasach koniunkturalnej hossy. Dużo łatwiej te wzajemne relacje dostrzec, gdy dotykają nas dyskutowane dziś problemy i zagrożenia. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
PAWEŁ KULESZA: Czytelnikom chciałbym przede wszystkim życzyć szczęścia, ponieważ czasami o sukcesie decyduje właśnie ono. Nie da się jednak żyć szczęśliwie bez zdrowia ani odpowiednich środków, zatem życzę Państwu (dokładnie w tej kolejności) szczęścia, zdrowia i pieniędzy!
RAFAŁ KRASOWSKI: Wszystkim Czytelnikom w 2023r. życzę znalezienia sposobu na komplikującą się rzeczywistość oraz tego, żeby dobry humor i zdrowie zawsze nam towarzyszyły. Jako Stiebel Eltron będziemy wspierać Wszystkich Partnerów i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Dominika Ciurzyńska.