Droga do dofinansowania
Dostępne na rynku dofinansowania pozwalają konsumentom łatwiej przekształcić swoje domy w oszczędne i przyjazne środowisku. Są też eksperci, którzy dzięki znajomości zagadnień branżowych skuteczniej i sprawniej przeprowadzą klientów przez procedurę dofinansowania, która czasem jest dość złożonym procesem. Jak to działa, wyjaśnia Karolina Chrószcz z firmy HPV Partner.
JAKIE ROZWIĄZANIA MOŻNA ZGŁASZAĆ DO DOFINANSOWANIA W RAMACH PROGRAMÓW CZYSTE POWIETRZE, MÓJ PRĄD I MOJE CIEPŁO?
Wszystkie wymienione programy są wsparciem dla inwestycji proekologicznych w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynku. Konkretne inwestycje, które są wspierane to:
- modernizacja kotłowni z pompą ciepła, kotłownią gazową, elektryczną czy pelletową,
- montaż instalacji fotowoltaicznej, rekuperacji,
- wymiana okien i drzwi,
- ocieplenie budynku.
CO WYRÓŻNIA POSZCZEGÓLNE PROGRAMY?
Programy wyróżnia zakres prac za jakie możemy otrzymać dofinansowanie. Czyste Powietrze daje możliwość kompleksowej modernizacji istniejącego budynku i tutaj mówimy nawet o kwocie 135 tys. złotych! W programie Moje Ciepło uzyskamy dotację do dopiero co wybudowanego domu. Najbardziej popularny Mój Prąd bardzo zwiększył swój zakres urządzeń dotowanych. Początkowo była to sama instalacja fotowoltaiczna, a teraz mamy magazyny energii, pompy ciepła i inne urządzenia, które mogą zwiększyć autokonsumpcję wyprodukowanego prądu.
CZY W KTÓRYMŚ Z TYCH PROGRAMÓW MOŻNA ŁATWIEJ LUB TRUDNIEJ UZYSKAĆ DOFINANSOWANIE?
Myślę, że nie chodzi tutaj o stopień trudności uzyskania dotacji, ale dzięki temu, że mamy kilka możliwości (programów) każdy z beneficjentów, który chce iść w stronę ekologicznych rozwiązań uzyska częściowy zwrot poniesionych kosztów, a to bardzo zachęcające. A nawet jeżeli w którymś momencie jest więcej dokumentów do przygotowania, to pomożemy.
JAKĄ WARTOŚĆ DLA BENEFICJENTÓW NIOSĄ TE PROGRAMY?
Nadrzędna wartość to oczywiście ta ekonomiczna. Lepiej ocieplony dom z pompą ciepła i własnym prądem z fotowoltaiki to mniejsze koszta ogrzewania takiego budynku. Kiedy pozbywamy się pieca węglowego poprawia się nasz komfort i często zyskujemy również dodatkowe, czyste pomieszczenie. I oczywiście poprawiamy jakość naszego powietrza dookoła nas, więc mamy ogromną wartość dla naszego środowiska.
KTÓRY Z WYMIENIONYCH PROGRAMÓW OCENIA PANI NAJLEPIEJ?
Na pewno na najwyższą ocenę zasługuje program Czyste Powietrze, za swoją kompleksowość i kwoty, które można uzyskać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest tutaj również kwestia prefinansowania dla beneficjentów z niższymi dochodami. Dzięki temu nie muszą martwić się skąd wziąć środki na rozpoczęcie takiej inwestycji. Przy prefinansowaniu to Fundusz wypłaca wykonawcy część kwoty przed rozpoczęciem prac. Myślę, że taka możliwość wielu osobom pozwoli poprawić jakość swojego życia.
JAK OCENIA PANI ŚWIADOMOŚĆ KLIENTÓW KOŃCOWYCH W ODNIESIENIU DO PROGRAMÓW?
Są to podstawowe informacje, przede wszystkim na temat tego, że trzeba pozbyć się „kopciucha”. Najczęściej trzeba od tego właśnie zacząć, ale brakuje dalszej informacji o tym, że można ocieplić dom, wymienić okna, drzwi itd. Albo że mamy określony czas, żeby wykonać te czynności. Umyka beneficjentom też, że mogą czasem rozszerzyć wniosek o inne urządzenia. Jest sporo rozwiązań, które dają te programy, dlatego warto pytać i zasięgać porad.
JAK DUŻO OSÓB SKŁADA SAMEMU WNIOSEK, A JAK DUŻO SZUKA POMOCY?
Coraz więcej osób korzysta z pomocy takich osób jak ja, które na co dzień zajmują się dotacjami. Podczas rozmowy zawsze znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla klienta, a jest w czym wybierać. Dla każdego znajdzie się dofinansowanie. Poza tym myślę, że poważny remont w domu to też spory stres, a jeżeli wiemy, że ktoś czuwa nad kwestiami formalnymi, to lepiej to znosimy. Eksperci tacy jak ja mówią, jakie dokumenty na jakim etapie trzeba przygotować i wysłać. To też pozwala zaoszczędzić czas.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Dominika Ciurzyńska.