Najwieksza w Polsce

Sieć sprzedaży
artykułów sanitarnych,
grzewczych i instalacyjnych!

Co nowego w Czystym Powietrzu?

« wróć

 

Kwiecień i czerwiec wprowadził nam zmiany do dotacji z której najchętniej korzystamy czyli do Czystego Powietrza. Od 22.04 mamy tylko jedną szansę na najwyższe dofinansowanie, zmiany w prefinansowaniach i pełnomocnictwach. Od czerwca jest z kolei obowiązek korzystania z listy ZUM oraz przeprowadzenia audytu przy wyborze pompy ciepła jako źródła ogrzewania budynku.

Wszystkie te zmiany mają chronić beneficjentów przed zakupem nieefektywnych urządzeń, które zamiast obniżyć rachunki za ogrzewanie horrendalnie  je podwyższały. Ale od początku …

 

JEDNA SZANSA

Istotną zmianą jest, że Beneficjent będzie mógł skorzystać z najwyższego dofinansowania tylko raz, na kolejne budynki będzie mógł skorzystać tylko z podstawowego progu dotacji. Jeżeli wniosek o dotację zostanie złożony od 14.06 lub później – zmiany Cię dotyczą, masz jedną szansę na dotację w ramach najwyższego poziomu dofinansowania w ramach części 3) programu – o  ile już wcześniej (od 22.04) nie udzielono dotacji z części 3) programu na inny budynek / lokal mieszkalny.

W przypadku kiedy to pełnomocnik składa wniosek, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem notarialnie poświadczonym. W dotacji z prefinansowaniem, należy złożyć dodatkowy dokument, którym jest dyspozycja wypłaty zaliczki oraz fakturę zaliczkową wystawioną przez wybranego Wykonawcę. Ponadto określono czas realizacji przedsięwzięcia oraz złożenia wniosku o płatność. To 120 dni od daty wypłaty zaliczki na konto Wykonawcy.

 

URZĄDZENIE Z LISTY

Najważniejsze zostawiłam na koniec czyli obowiązek korzystania z listy ZUM. Krótko mówiąc jeżeli Beneficjent zakupi urządzenie, które nie znajduje się na tej liście nie otrzyma dofinansowania. Dotyczy to urządzeń takich jak: pompy ciepła, kotły pelletowe oraz zgazowujące drewno. I tutaj ta zasada bez wyjątków obowiązuje od 14.06! Od tej daty również osoby, które zdecydują się na montaż pompy ciepła muszą wykonać audyt energetyczny. Na audyt energetyczny przysługuje dofinansowanie w wysokości 1200 zł. Opisane zmiany na pewno zabezpieczą Beneficjentów i wpłyną korzystanie na podjęcie dobrej decyzji co do wyboru odpowiedniego, nowego źródła ciepła dla swojego domu. Oczywiście w niektórych punktach wiąże się to z większą ilością dokumentów. Dobrą wiadomością jest również to, że Wojewódzkie Fundusze otrzymały ponownie środki na wypłaty dofinansowań i powolutku przelewy wychodzą do Beneficjentów. Oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość ale ważne, że środki na te wypłaty zostały zabezpieczone.

Wszystkie nurtujące Państwa pytania proszę kierować na adres mailowy: chroszcz.karolina@gmail.com  

Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.

Media branżowe
https://instalreporter.pl/
Magazyn Grupy SBS
https://www.ogrzewnictwo.pl/
Szukaj